Ако ситуацията в партията шах показана отгоре беше счетоводен баланс на черните, то от него щеше да личи, че те имат седем пешки, топ, кон и офицер. Това, което не се вижда са краткосрочните им задължения, които ще доведат до загуби, които ще увредят способността им да работят и съответно да изпълняват задълженията си.
Ситуацията е универсална и винаги, когато стопанските сбекти договарят всичко се свежда до информация, риск и цена. Ако познаваме контрагента, то ще вземем решение при известни риск и цена. Ако не го познаваме, но не желаем да рискуваме, това ще оскъпи опрацията, защото ще платим за съответните правни и финансови инструменти за да намалим риска. Когато контрагентите не се познават и не правят разходи, рискът е най-голям.
Съвременната икономика е динамична и пълната картина може да бъде видяна само ако разполагаме с информация за отношенията в които участва дружеството. Защото надежността на контрагента или стойността на предприятието са разликата между неговото имущество и неговите задължения. Следователно, кредитоспособността или стойността могат да бъдат и с отрицателен знак. Почти няма фирми без задължения, защото това би означавало, че те експлоатират стари и следователно ниско технологични средства за производство, което би ги направило неконкурентоспособни.
Отрицателната стойност на капитала се среща много по-често отколкото предполага хипотетичното й дефиниране. Много фирми при това покриващи целият спектър от малък до едър бизнес разчитат на още един актив, който няма как да бъде внесен в капитала или записан в баланса и това са личният труд на собственика. Естествено, колкото по-малко е едно дружество, точкова по-вероятно е то да излезе от затрудненията благодарение на личните усилия на собственика.
Разбира се за да се предпазите от грешки, които могат да струват спъпо на бизнеса Ви, не е необходимо да разбирате от финанси, право и философия на стопанските отношения.
Достатъчно е да знаете, че правните отношения са също толкова сложни, колкото и конструкциите, машините, услугите или софтуера, които произвеждате. Освен това, допуснатите правни грешки влекат тежки икономически последствия. Когато сключвате сделки трябва да го правите така, че всеки етап от нормалното им развитие да бъде регламентиран, както и още в началото да се даде разрешение на най-типичните случаи на неизпълнение.
Традиционните средства чрез които бизнеса решава тези проблеми са дори от сферата на маркетинга, “word of mouth”, обичайно, когато качеството на продукцията е добро, а репутацията на производителя е на ниво, контрагентите му се доверяват.
Един относително добър начин е да се приложат съответните счетоводни стандарти и да бъде изчислен собственият капитал на дружеството. Тук е момента да се отбележи нещо добре известно, че размера на уставният или записаният капитал на фирмите не отразява пряко нито тяхната цена, нито състоянието им. Собствен капитал и уставен капитал са две различни неща.
Начинът за справяне с рисковете от партньорството с нови или непознати контрагенти е чрез използване на финонсови и правни инструменти, които да бъдат правилно вградени в уговорките между страните. При добра преценка разходите са това не са твърде големи, особено на фона на рисковете, които се елиминират.
Този подход е добре да се възприема от фирми, които се целят в дългосрочно устойчиво развитие, а не целят бързи и максимални печалби на всяка цена.
Продължение на същият принцип за намаляване на рисковете и осигуряване на постоянно стабилно развитие е изграждането на дългосрочни отношения с правни съветници, които да бъдат добре запознати с характера и естествота на работата Ви и с отношенията в които фирмата Ви типично участва. Това ще Ви осигури нужната сигурност и стабилност на правните отношения, която да Ви гарантира, че докато имате правомерно поведение няма да претърпите загуби.
София, 28.04.2017 г., адвл Тодор Борисов